Kā izvēlēties pareizpo smailīti

Smailītes (vai no angļu valodas aizgūtais vārds `kajaks`) sekojot daudzpusīgajām lietotāju interesēm un vēlmēm tiek ražotas ļoti plašā sortimentā, atšķirīgās formās, komplektācijā un no dažādiem materiāliem. Smailīšu ārējie parametri daudz pasaka par tās paredzamo pielietojumu un potenciālajām gaitas īpašībām.

Lai arī vispārējos parametros līdzīgām laivām gaitas īpašības praksē būtiski atšķirsies dēļ dažādām niansēm, tomēr pastāv vispārīgie principi, kam pakļaujas vienādiem mērķiem paredzētas smailītes:

Jūras smailītes

Šauras un garas (visgarākās) laivas ar slēgtu klāju, kas ļauj sasniegt lielu ātrumu un noturību kursā, airējot taisnā virzienā. Šīs laivas to šaurā korpusa dēļ ir arī samērā nestabilas, tādēļ paredzētas pieredzējušākiem smaiļotājiem. Slēgtais korpuss + īpašs neoprēna klājs (bruncis) pasargā to no piesmelšanās viļņos vai brīdī, kad laiva uz brīdi apgāzusies.

Īsumā: ļoti garas, ļoti šauras – ātras, kursā noturīgas, grūtāk manevrējamas, nestabilas.

Ceļojumu smailītes

Pietiekmi garas, lai varētu pieveikt lielākas distances, pietiekami platas, lai varētu uzņemt vairāk aprīkojuma gariem ceļojumiem un būtu stabilākas ne tik pieredzējušiem airētājiem. Šīm laivām parasti ir liels kokpits, ļaujot ērti iekāpt/izkāpt un piekļūt mantām, taču parasti ir pieejams ari neilona vai cita materiāla klājs.

Īsumā: garas, samērā platas – pietiekami ātras, ar lielu celtspēju, stabilas.

Straujūdens smailīte

Īsas un platas, lai būtu stabilas un viegli manevrējamas strauji mainīgā upē, un ar samērā augstu slēgtu klāju + brunci, lai nodrošinātu pietiekamu celtspēju putojošā ūdenī krācēs un pasargātu tās no piesmelšanās.

Īsumā: īsas, relatīvi platas – viegli manevrējamas, lēnākas.

SOT (Sit-On-Top) tipa smailītes

Sit-On-Top jeb virs-sēdes smailītes apvieno smailīšu un sērfa dēļa īpašības. Tām ir dubults, slēgts korpuss, kas līdzīgi pludiņam laivu vienmēr paceļ virs ūdens. Korpusa apakšējā daļa ir kā tas ierasts laivai, bet augšējā korpusa daļā iestrādātas sēdvietas, kāju balsti, bagāžas novietošanas vietas. Šīs laivas var būt dažādu formu – gan samērā īsas un platas sērfošanai viļņos vai straujūdenī, gan samērā garas un slaidas – garākiem ceļojumiem/makšķerēšanai jūrā. Taču tās visas apvieno kopējā – nenogremdējamā pludiņa īpašība, kas padara tās par ideālu izvēli iesācējiem un cilvēkiem, kas vēlas vienu laivu izmantot ļoti plašiem mērķiem, tai skaitā ģimenes izklaidei pludmalē vai kā bāzi zemūdens zvejai.

Īsumā: visdažādāko formu un mērķu laivas ar vienotu īpašību – dubults korpuss.